در این مقاله سعی دارم شما را گام به گام با نحوه ساخت یك وب سایت روی ویندوز سرور 2003 آشنا كنم كه از اینترنت سرویس منیجر و اسكریپت های آن نیز استفاده خواهم كرد . در این آموزش هم با نوع سایت محلی و هم همگانی remotely با استفاده از دایركتوری مجازی اشنا میشوید و همچنین كمی هم با مجموعه عملیات یك ادمین آشنا میشوید .
 Internet Information Services یا همان IIS نرم افزار قدرتمندی برای میزبانی از صفحات وب را چه عمومی و چه غیر عمومی مثل اینترانت را دارد . ساخت و تنظیمات وب سایت و دایركتوری های مجازی از مجموعه عملیات یك ادمین IIS هست . بنابراین در این مقاله با مجموعه عملیات زیر آشنا میشویم :
 ساخت یك وب سایت .
 ساخت یك دایركتوری محلی مجازی
 ساخت یك دایركتوری عمومی مجازی (عمومی = public )
 كنترل دسترسی به یك وب سایت .
 پیكر بندی logging یك وب سایت .
 پیكر بندی redirecting وب سایت
 استاپ كردن و استارت كردن یك وبسایت .

متن کامل مقاله در ادامه ی مطلب

 در این مقاله سعی دارم شما را گام به گام با نحوه ساخت یك وب سایت روی ویندوز سرور 2003 آشنا كنم كه از اینترنت سرویس منیجر و اسكریپت های آن نیز استفاده خواهم كرد . در این آموزش هم با نوع سایت محلی و هم همگانی remotely با استفاده از دایركتوری مجازی اشنا میشوید و همچنین كمی هم با مجموعه عملیات یك ادمین آشنا میشوید .
Internet Information Services یا همان IIS نرم افزار قدرتمندی برای میزبانی از صفحات وب را چه عمومی و چه غیر عمومی مثل اینترانت را دارد . ساخت و تنظیمات وب سایت و دایركتوری های مجازی از مجموعه عملیات یك ادمین IIS هست . بنابراین در این مقاله با مجموعه عملیات زیر آشنا میشویم :
ساخت یك وب سایت .
ساخت یك دایركتوری محلی مجازی
ساخت یك دایركتوری عمومی مجازی (عمومی = public )
كنترل دسترسی به یك وب سایت .
پیكر بندی logging یك وب سایت .
پیكر بندی redirecting وب سایت
استاپ كردن و استارت كردن یك وبسایت .


بر عكس دیگر نسخه های ویندوز IIS به صورت پیشفرض نصب نمیشود . برای نصب IIS صفحه Manage Your Server را از منوی استارت و Application server را انتخاب كنید . فقط قبل از نصب یك نكته را فراموش نكنید كه بنا به مسایل امنیتی توصیه میشود IIS را به صورت عضوی از سرور نصب كنید نه به صورت یك دامین كنترلر . این به ان دلیل است كه نصب كردن IIS به صورت دامین كنترلر موجب میشود كه هرگاه امنیت سرور بنا به هر دلیلی به خطر افتاد اگر نفوذگری موفق به ورود به سرور بشود میتواند به راحتی به دیتابیس سرور متصل شود .
ساده ترین روش برای ساخت وبسایت استفاده كردن از IP های جداگانه برای شناسایی هر وبسایت میباشد فرض كنید سرور ما 5 آدرس IP دارد كه بازه ان بین مثلا 172.16.204.100 تا 172.16.204.105 میباشد . قبل از ادامه هر كاری برای راه اندازی سایت ها ابتدا باید از صحت وبسایت پیش فرض مطلع شویم لذا وارد IIS Manager در Administrator tools شوید . در كنسول web sites برروی default website كلیك راست كنید و جزئیات ان را با استفاده از properties ببینید .
آدرس ای پی سایت پیشفرض نامشخص است . كه نشانگر انستكه هیچ آدرس آیپی برای سایت دیگری برروی ماشینی كه وبسایت پیشفرض نصب شده است مشخص نشده است . اجازه دهید آدرس ای پی 172.16.204.101 را به سایت پیشفرض اختصاص دهیم و فولدر D:\parsx را home page این سایت بگذاریم . بر روی بر امدگی web sites كلیك راست كنید و گزینه new سپس website را انتخاب كنید . كه باعث میشود ویزارد مخصوص ساخت web site ظاهر شود . كلمه كلیدی توضیحی به انتخاب خودتان برای سایت در نظر بگیرید سپس next را بزنید . و دوباره next بزنید تا آدرس آی پی را برای سایت مشخص كنید : 172.16.204.101 سپس بروی next كلیك كنید تا به صفحه بعدی بروید در انجا بنویسید D:\parsx سپس next كنید این بخش را فقط تیك read را علامت دار كنید . سپس بر روی next و finish بزنید تا تمام شود . اگر در IIS Manager بروید و برروی نام كامپیوتر كلیك كنید و web sites را باز كنید و description سایتی را كه اول خودتان زدید را بزنید میتوانید شاهد محتویات سایت باشید .
اكنون برای ادامه كار به ساخت وبسایت دومی میپردازیم منتهی اینبار به صورت ویزاردی عمل نمیكنیم و از اسكریپت ها استفاده میكنیم . به فرض آدرس آی پی ان باشد 172.16.204.102 با فولدری با نام d:\help به command prompt بروید و دستور زیر ربا بنویسید :
Iisweb /create d:\help در ادامه همین دستور با یك فاصله اضافه كنید “help desk” و در ادامه باز هم بنویسید : /I 172.16.204.102
و نتیجه را در IIS Manager ببینید . اسكریپتی كه در فوق استفاده كردیم نام دارد iisweb.vbs كه برروی IIS نصب شده است به صورت پیشفرض برای تنظیم میزان دسترسی باید برروی سایت كلیك راست كنید و authentication method را پیدا كنید .
ساخت یك دایركتوری مجازی محلی :
فرض كنید میخواهید برای دایركتوری D:\parsx كه قبلا ساخته اید میخواهید یك دایركتوری درست كنید كه به آدرس http://172.16.204.101/policies دسترسی داشته باشد . برروی دسكریپشن سایتی كه قبلا ساخته اید كلیك راست كنید . و سپس new و از انجا به virtual directory بروید بر next كلیك كنید و سپس نام فولدر مثلا policies راانتخاب كنید . سپس یك فولدر فیزیكی روی سرور محلی انتخاب كنید مثلا D:\parsx policies سپس next كنید و سپس permission ان را دوباره به read تغییر دهید . میتوانید با اسكریپت نیز چنین كاری كنید :
Iisvdir /create “sites properties” procedures “D:\ParsX Procedures”
البته ایكون این دو فولدر كه با دو روش ساخته شد با یكدیگر فرق میكند این به ان سبب است كه وقتی اسكریپت یك دایركتوری مجازی میسازد یك اپلیكیشن نیز برای ان فولدر میسازد اما با ویزارد چنین چیزی ساخته نمیشود .
ساختن یك دایركتوری مجازی با درسترسی به صورت remote
فرض كنید میخواهیم برای سایت دیگر ی مثلا با ای پی 172.16.204.102 كه آنرا help desk مینامیم میخواهیم این دایركتوری را ایجاد كنیم بنابراین برروی ان كلیك راست كرده و از گزینه new انتخاب virtual directory را بر میگزینیم . برای مسیر دهی به ان نیز میتوانیم به این صورت عمل كنیم كه \\172.16.204.102\helpdesk بعد از ان صفحه اعتبار نامه credential باز میشود كه میتوانید تیك always را بگزارید و next كنید .
برای كنترل دسترسی به یك وب سایت به صورت زیر عمل میكنیم :
حال كه شما دارای چندیم وب سایت و دایركتوری هستید میتوانید میزان دسترسی كاربران به انها را تنظیم كنید در اینجا من به مختصری بسنده میكنم اما شما میتوانید بخش هایی در مورد جزئیات ادمین بودن در IIS 6 را از منابع دیگری فرا بگیرید .
برای تنظیم میزان دسترسی پیش روی شما چهار راه معمول گذاشته میشود 1. NTFS Permission 2. web permisiion 3. ip address restriction 4. authentication . گزینه شماره 2 را اختصرا همین قدر بدانید كه در گزینه home directory از yoursite properties میتوانید انتخاب كنید . به صورت پیشفرض تنها گزینه read تیك خورده است اما میتوانید گزینه write را نیز تیك بزنید . تا كاربران بتوانند فایلهایی به دایركتوری شما بفرستند . گزینه دیگر script source access میباشد كه گزینه جالبی برای تیك خوردن نمیباشد چرا كه كاربران میتوانند به كد های اسكریپت های شما دسترسی داشته باشند . گزینه دیگر گزینه directory browsing میباشد كه كاربران میتوانند لیست فایلهایی كه در دایركتوری شما هستند را ببینند .
راهكار بعدی همانطور كه قبلا نیز گفته شد استفاده از IP restriction میباشد كه میتوانید با این روش فردی كه صاحب آی پی خاصی هست را ممنوع كنید و یا اینكه یك بازه از IP ها را محدود كنید . یا انهایی كه دارای نام دامین خاصی هستند . برای دسترسی به این بخش كافیست زبانه directory security را انتخاب كنید و دكمه Edit را برای ثبت محدودیت ها بزنید .
سازماندهی logging برای وبسایت ها :
با استفاده از اینكار میتوانید از میزان هیت و ویزیتور هایی كه وارد وبسایت شما میشوند مطلع شوید . كه به صورت پیشفرض در iis 6 این گزینه فعال است كه میتوانید انرا در زبانه website پیدا كنید . كه نوع گونه این لاگینگ از نوع استاندارد w3c میباشد با زدن بر روی دكمه properties میتوانید چگونگی آمار گیری را تنظیم كنید .
برای redirect كردن وب سایت كه كاربرد ان برای زمانیستكه عموما برای مثال وب سایت شما بنا به دلایلی آمادگی پاسخگویی به كاربران حاضر را ندارد بنابر این كاربران را میتوانید با استفاده از این گزینه به مكان دیگری منتقل كنید . برای این كار زبانه home directory را انتخاب كنید و مكانی كه میخواهید rdirect كنید را بنویسید .
stop و start كردن وبسایت
وقتی كه سایت شما اماده كار كردن شده است شاید شما نیاز داشته باشید برای راه اندازی مجدد ان iis را restart كنید . كه این عمل باعث میشود كلیه كاربران از سرور موقتا قطع بشوند برای این كار میتوانید از IIS manager استفاده كنید . برروی نام كامپیوتر كلیك راست كنید و all tasks را انتخاب كنید و گزینه مربوطه را انتخاب كنید . این كار را میتوانید با استفاده از command prompt نیز انجام دهید به این صورت كه تایپ میكنید : iisreset
برای دسترسی به چگونگی و مطلع شدن از جزئیات این دستور میتوانید دستور زیر را بزنید : iisreset /?
در این مقاله سعی كردم چگونگی راه اندازی سایت و كنترل آن را اموزش دهم البته این آموزش مبتنی بر windpws server 2003 iis 6 بود كه با كمی تغییر میتوانید بررروی windows server 2000 iis 5 نیز این كار را انجام دهید امیدوارم بهره لازمه را برده باشید .

منیع : http://mehdiadmin2003.persianblog.com/

نوشته شده در تاریخ جمعه 14 مهر 1385    | توسط: بهرام بهرام بیگی    | طبقه بندی: وب سرورها،     |
نظرات()